Co się stało z flagą UE podczas uroczystości 3 Maja w Łomży?

3 maja 2017 17:07 18 komentarzy

Na łomżyńskim Starym Rynku zrobiło się cicho i spokojnie, jednak pojawiło się na nim coś, czego na uroczystych obchodach z okazji święta Konstytucji 3 Maja zabrakło. Maszt z flagą Unii Europejskiej, bo o nim mowa- ponownie stanął na swoim miejscu i powiewa na nim lazurowa flaga z 12 złotymi gwiazdami.

Już podczas obchodów na Starym Rynku część mieszkańców zauważyła brak jednego z trzech masztów, na którym na co dzień powiewa flaga Unii Europejskiej. Tuż po uroczystościach (“Święto Konstytucji 3 Maja w Łomży“) zostaliśmy poinformowani, że maszt już jest na swoim miejscu i zawisła na nim flaga państw wspólnoty.

Jak to się dzieje? Jak flaga, która z zasady powinna łączyć- podzieliła uczestników uroczystości? Dlaczego ta flaga zniknęła, a po uroczystościach szybko się pojawiła? – mówił nam jeden poruszony mieszkaniec Łomży.

O fakt braku masztu wraz z flagą Unii Europejskiej podczas uroczystości, zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Łomży. Odpowiedź łomżyńskich urzędników oraz rzecznika prasowego KWP w Białymstoku w artykule “Brak odpowiedzialnych za zniknięcie masztu z flagą UE?

Flaga Unii Europejskiej ze znajdującymi się na niej 12-stoma gwiazdami na lazurowym tle, symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy. Symbolika ta nawiązuje również do późniejszej dewizy Unii Europejskiej: In varietate concordia (z łac.: Zjednoczeni w różnorodności). Liczba gwiazd nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej doskonałość i całość, nie zależy natomiast od liczby krajów członkowskich, ponieważ w chwili przyjmowania flagi Rada Europy liczyła już 14 państw członkowskich. Liczba 12 jest także odpowiednikiem liczby miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara, znaków zodiaku itd. Krąg zaś, w który gwiazdy zostały ułożone, jest między innymi symbolem jedności. Flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej[2]. Sam Arsène Heitz przed śmiercią wyznał, że inspiracją dla niego był wizerunek Matki Boskiej, która według jednej z interpretacji jest przedstawiona w Apokalipsie św. Jana na lazurowym tle, a jej głowę okala 12 gwiazd (wikipedia)

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 3749

18 komentarzy

 • sin city says:

  oj znowu będzie głośno o Łomży, oj będzie głośno hehehe

 • Europejczyk says:

  Śmiać sie czy płakać? Po kasę z Unii pierwsi a flage chowają

 • Waldemar555 says:

  A czy nie jest przypadkiem tak ze jak na maszt wciągają jest flaga Polski to żadne inne nie mogą wisieć? Musieliby zatem pewnie odegrać hymn UE i wciągnąć flagę unii. Mnie kiedyś uczono ze flaga Polski jest najważniejsza żadna inna nie może być ponad nią.

  • tryton1 says:

   Waldek ty to jednak czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Tam ZNIKNĄŁ MASZT Z FLAGĄ! a nie sama flaga.

 • Byme says:

  Ja rozumiem, zeby zwykly Kowalski sciagnał tą flage pod oslona nocy na znak protestu przynaleznosci Polski do UE. Ale w bialy dzien na zlecenie/prosbe/sugetie wladzy/Jarka/czy kogokolwiek innego? Dramat demokracji… I lomzynskiej wladzy,ze na to pozwolila, bo tu najzwyczajniej w swiecie zabraklo rozumu. To, ze obok wisi flaga UE nie umniejsza wartosci flagi Polskiej. Jestesmy w UE i mimo, ze mi tez to sie nie podoba, to nie mozna pozwolic na taka samowolke.

 • August says:

  Pewnie masz był w remoncie albo w malowaniu akurat. Taki zbieg okoliczności.

 • Europejczyk says:

  Przykre , płytkie…. ciekawe kto za to odpowiada, przedszkole dosłownie! .Chciałbym usłyszeć tłumaczenie urzędu. Wstyd i żenada

 • Tomek says:

  brawo jak kubus wojewoda z tvn zbeszczescil polska flage to gdzie byliscie???trudno zeby grali hymn ue na polskich uroczystosciach

 • Tomek says:

  chronmy nasze wartosci i szanujmy Polska i a nie za pseudoobroncow ue sie macie.brawo dla ministerstwa za decyzje i nie granie ody do radosci

 • Smerf Maruda says:

  Tak się tylko zastanawiam, czytając te wszystkie negatywne opinie na temat Unii. Rozumiem, że wszyscy “krytyczni” chętnie zobaczyliby Polskę poza strukturami, chętnie znowu stali w kolejkach na granicach, zrezygnowali z dopłat rolniczych, woleli czekać na drogi 30 lat (zamiast jeździć po wybudowanych z dotacją) itp itd. Drodzy Państwo, skoro jesteśmy w Unii to i tej fladze należy się szacunek

 • Adalbert says:

  Ja z kolei słyszałem, że krecią robotę podkopu pod masztem zrobiły tutaj łomżyńskie krety, które nie chcą się integrować. Koincydencja z pobytem Jego Wysokości posła Zielińskiego (tego od komendanta Maja) jest tylko przypadkowa. Łomżyńska Policja podobno prowadzi już wśród tych krecich osobników działania operacyjno-rozpoznawcze. Czujne oko władz zapobiegło tylko wypadkowi, bo przecież co by było, gdyby taki maszt obalił się na uczestników uroczystości ?

 • Janka33 says:

  Łomża – to nie tylko miejsce na mapie, to sposób myślenia…

  • Adalbert says:

   Trzeba koniecznie: inny sposób myślenia i trzeba koniecznie nakręcić w naszym mieście film w rodzaju Misia Barei.

 • Natalia says:

  Wcięło

 • August says:

  “Tomek says:
  4 maja 2017 o 11:56
  chronmy nasze wartosci i szanujmy Polska i a nie za pseudoobroncow ue sie macie.brawo dla ministerstwa za decyzje i nie granie ody do radosci”

  Bo z czego tu sie cieszyć?

 • tommy L says:

  Najważniejszą, z punktu widzenia każdego z nas, są korzyści gospodarcze, które przyniosło członkostwo w UE. Od 1 maja 2004 r. Polska uczestniczy we wspólnym unijnym rynku towarów i usług. Swobodny dostęp do tego rynku zwiększył znacząco możliwości rozwoju polskich przedsiębiorstw – od akcesji obroty w handlu zagranicznym rosły przeciętnie ok. 18,7% rocznie . Wspólny rynek umożliwił również zwiększanie innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki, dzięki zwiększonej konkurencji na rynku produktów. Polska skorzystała na rosnącym napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych,
  a obecność w UE podniosło naszą wiarygodność inwestycyjną. Poza tym konieczność dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego zwiększyła zakres ochrony polskich konsumentów. Członkostwo w UE było jednym z motorów wzrostu gospodarczego, wzrosły obroty w handlu z zagranicą oraz poziom inwestycji.

  Dodatkowo pozytywny wpływ na polską gospodarkę miały miliardy euro płynące do naszego kraju w ramach unijnych funduszy. W latach 2007-2013 Polsce ma przypaść ok. 68 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, przeznaczanych zarówno na infrastrukturę, ochronę środowiska, pomoc rozwojową dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i na inwestycje w kapitał ludzki.
  Wejście do UE zwiększyło także dochody rolników objętych Wspólną Polityką Rolną (choć akurat w tej kwestii pytanie czy pieniądze unijne finansują rozwój czy są przejadane jest szczególnie aktualne).
  Członkostwo w UE przyniosło ogromne korzyści polskiej gospodarce, a wejście do UE było niewątpliwie zwieńczeniem okresu transformacji gospodarczej trwającej od 1989 r.

  Obecność w UE to także szereg korzyści społecznych. Wejście do strefy Schengen pozwoliło milionom Polaków na swobodne podróżowanie po większości państw europejskich bez konieczności przechodzenia przez kontrole paszportowe. Poprawił się również zakres ochrony (np. w sferze ochrony zdrowia czy pomocy konsularnej) dla osób podróżujący za granicę, nie tylko na terenie UE, ale na całym świece, dzięki temu, że staliśmy się jednocześnie obywatelami zjednoczonej Europy. Zwiększyła się także mobilność polskich pracowników, którzy otrzymali możliwość zatrudnienia w wielu państwach UE, bez konieczności uzyskiwania uciążliwych pozwoleń.

  Dla wielu studentów wejście do UE było szansą na rozwijanie swoich umiejętności na zagranicznych uczelniach oraz na uczestnictwo w programach wymiany naukowej studentów i młodzieży, takich jak Sokrates/Erasmus. Członkostwo w UE to również szansa dla polskiej nauki dzięki dynamicznemu rozwojowi kontaktów z ośrodkami badawczymi na terenie całej Wspólnoty.

 • Hirek says:

  Tak …Unia to sama dobroć – dlatego włosi,Hiszpanie i Francuzi chcą uciekać z niej jak najszybciej , no i Norwegia,rodzynek…tylko jak ona wybudowała drogi bez Unijnych dotacji??? 😉 Pozdrawiam

 • olo says:

  Notować tych łajdaków, by w przyszłości nie zajmowali stanowisk wyższych od sprzątacza.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Kursy walut

  Instagram

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133