Cudze chwalicie, swego nie znacie – czyli wycieczka po regionie

31 marca 2017 13:28 4 komentarze

Wiosna rozkwitła w Polsce na dobre. Przed nami miesiąc kwiecień, który upłynie zapewne pod znakiem Świąt Wielkanocnych, a chwilę później rozpocznie się okres weekendów na świeżym powietrzu i majówek gdzieś na łonie natury.

Zamiast snuć wielkie plany i wydawać pieniądze na drogie i dalekie wycieczki, mamy dla Was kilka propozycji na spędzenie miło czasu w regionie – w myśl porzekadła „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Sprawdziliśmy, które perełki okolic Łomży i Podlasia są najbardziej cenione przez turystów. Oto rezultaty naszych poszukiwań. Na szczęście jest jeszcze chwila, by dobrze przygotować się do tegorocznej majówki.

Wycieczka z Łomży do Białegostoku?

W Internecie aż roi się od przewodników i artykułów poświęconych turystyce. Wystarczy zatem wpisać „Atrakcje Podlasia” i z pewnością znajdziemy wiele ciekawych recenzji autorstwa podróżników z całego świata. Jednym z bardziej popularnych i wiarygodnych źródeł jest portal Trip Advisor, któremu zaufali turyści z Polski i z innych krajów. A co mają do powiedzenia na temat miejscowości Podlasia? Cóż, wystarczy spojrzeć na mapę regionu i wyróżnione (przez użytkowników portalu) miejsca, w których warto się zatrzymać. Na trasie od Łomży do Białegostoku jest ich dosyć sporo. Może tej wiosny warto zaplanować taką wycieczkę, albo przynajmniej zobaczyć kilka punktów „programu”?

Podlasie – niektóre z naszych „perełek”

Jeśli chodzi o nasze miasto, to turyści – poza oczywistymi punktami do zwiedzania, jak Stary Rynek i port – docenili między innymi Twierdzę Łomża. Obiekt jest otwarty, więc można go zwiedzić samodzielnie, ale podobno warto umówić się wcześniej z przewodnikiem, który opowie nam nieznane ciekawostki na temat tajemniczej twierdzy. Mało kto bowiem wie, że to miejsce pamięta czasy dwóch słynnych walk – podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej 1939.

Z Łomży udajmy się w podróż w kierunku wschodnim. Przejeżdżając przez okolice Wizny, warto się tam na moment zatrzymać i pozostać jeszcze chwilę w klimatach historycznych. Góra Strękowa jest bowiem miejscem heroicznej obrony żołnierzy polskich, którzy przez kilka dni dzielnie walczyli z wrogiem. Ze względu na dysproporcje w liczebności obu wojsk (40:1) potocznie mówi się o tym miejscu „polskie Termopile”.

Kolejnym przystankiem może być Tykocin i okolice. Turyści portalu Trip Advisor bardzo wysoko ocenili synagogę, a także słynny zamek, który warto zwiedzić chociażby dlatego, że zamków na Podlasiu raczej wiele nie zobaczymy. O tym natomiast mówi się w samych superlatywach – nie tylko ze względu na walory wizualne i eksponaty oraz historie opowiadane przez charyzmatycznych przewodników. Tutaj skorzystamy także z dobrej restauracji i zaplecza noclegowego, idealnego na krótki przystanek. O świcie możemy więc wyruszyć w dalszą drogę.

Wiosna to idealny wręcz moment, by wybrać się na spacer po tak zwanej „europejskiej wsi bocianiej” (Dwór Pentowo). Zagęszczenie gniazd bocianich czyni to miejsce wyjątkowym w skali kraju. Poza lekcją przyrody, można tu także nacieszyć oko pięknymi widokami, które rozpościerają się na kilka kilometrów, gdy skorzystamy z wieży widokowej.

Będąc już w Białymstoku nie można pominąć zwiedzania Cerkwii Świętego Ducha. Tak twierdzą turyści z całego świata, przyznając, że jest to najpiękniejsza cerkiew w tej części Europy. Innym ciekawym obiektem miasta jest niewątpliwie Pałac Branickich, nie tylko ze względu na architekturę, ale również przyległy do Pałacu niezwykły kompleks ogrodowy, który wręcz zaprasza do tego, by na chwilę tu odpocząć. Wycieczkę po Białymstoku, w którym aż roi się od miejsc do zwiedzania, warto zakończyć spacerem po „sercu miasta”, które pięknie oddaje wielokulturowość całego Podlasia. Mowa oczywiście o tętniącym życiem Rynku Kościuszki.

Jakie miejsca jeszcze warto odwiedzić?

Oczywiście wycieczka Łomża – Białystok to tylko jedna z multum propozycji, jakie dzisiaj oferuje Podlasie. Warto wybrać się także w innych kierunkach i zobaczyć chociażby okolice Supraśla, Hajnówki, Augustowa czy Białowieży. W każdej z tych lokalizacji znajduje się wiele do odkrycia i do zbadania – nie tylko dla turystów, ale także (a może przede wszystkim) dla mieszkańców Podlasia.

Artykuł napisany we współpracy z portalem Multi-Multi.pl.

Foto: pixabay.com

Tags: , , , ,

Autor: admin3

Wyświetlenia: 889

4 komentarze

 • Dramat says:

  Od kiedy Łomża to Podlasie ?
  Dramat…

 • Wuwuwa says:

  Podlasie a Podlaskie to to samo. Ta sama wiocha

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Kursy walut

  Instagram

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133