Drony w Łomży sprawdzą czym palimy w piecach?

3 lutego 2017 9:40 1 komentarz

Problem smogu w okresie zimowym zauważalny jest w całej Polsce. Dotarł również do Łomży. gdzie dozwolone normy zanieczyszczenia powietrza są przekraczane. Palenie śmieci w ogromnym stopniu przyczynia się do zatruwania powietrza oraz wywołuje choroby nowotworowe i alergie. Dlatego samorządy coraz częściej walczą o czyste powietrze.

Czym palimy w piecach sprawdza Straż Miejska.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Straż Miejska w Łomży przeprowadziła 29 sprawdzeń zasadności podejrzeń o możliwości spalania odpadów w piecach zarówno w domach jak i firmach.

W każdym z przypadków kontrola odbywała się w ramach uprawnień bezpośrednio z Ustawy o strażach gminnych i za wyraźną zgodą właściciela nieruchomości. Sprawdzenia te były wynikiem 14 zgłoszeń od mieszkańców, którzy podejrzewali możliwość palenia odpadami, a pozostałe to efekt informacji własnych strażników, gdzie istniało uzasadnione podejrzenie spalania odpadów. Wobec jednej osoby podjęto czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia wobec jednoznacznego stwierdzenia spalania odpadów. Warto nadmienić, że łomżyńska Straż Miejska nie dysponuje żadnymi specjalistycznymi urządzeniami ani wyposażeniem do prowadzenia kontroli spalania odpadów – tłumaczy Łukasz Czech z Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji

Do walki ze smogiem wzbiją się drony.

Taki dron ze specjalną aparaturą ma już za sobą pierwsze loty w Bytomiu. Został stworzony w Głównym Instytucie Górnictwa. Posługiwanie się bezzałogowym statkiem powietrznym według twórców urządzenia skróci kontrolę stosowanego opału. Maszyna będzie bowiem pobierać próbkę dymu wydobywającą się z komina, po czym natychmiast przeprowadzi jej analizę.

Zakup przez Urząd Miejski w Łomży dronu ze specjalistycznym sprzętem brany jest pod uwagę. Tego typu sprzęt sam w sobie nie rozwiąże jednak problemu palenia śmieciami w przydomowych piecach. Nad tym tematem władze Łomży chcą pochylić się bardziej kompleksowo. W obecnym sezonie grzewczym nie będą jednak podejmowane jakiekolwiek działania, wymagające angażowania środków finansowych z budżetu miasta. Zakup takiego sprzętu byłby możliwy dopiero w przyszłym roku, po opracowaniu odpowiednich procedur skutecznego jego wykorzystania. Nie jest nam znana jego cena – tłumaczy Łukasz Czech

Jak wygląda Łomża zarejestrowana właśnie dronem w okresie zimowym? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Tags: , , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 595

1 komentarz

 • Darek says:

  Mogliby wprowadzić te małe ” wentylatory ” w Krakowie … Lublin widzę się rozwija i to mi się podoba!

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Kursy walut

  Instagram

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133