Dzień Kultury Serbskiej w Łomży

3 lipca 2017 6:44 0 komentarzy
Projekcja filmu o Belgradzie oraz koncert męskiej grupy wokalnej Constantine wpisały się w ramy Dnia Kultury Serbskiej, który w sobotę 1 lipca odbył się w naszym mieście. Wydarzenie rozpoczęło tegoroczną edycję “Łomżyńskich wakacji”.

– Podczas trwającego lata chcemy zaproponować łomżanom różne formy spędzania wolnego czasu, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uważam, że warto poznawać i otwierać się na inne kultury, a Serbia posiada niewątpliwie bogaty dorobek – mówi Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Dzień Kultury Serbskiej rozpoczął się w Domku Pastora od projekcji filmu “Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową” w reżyserii Bojana Vuleticia. Bałkańska komedia romantyczna w krzywym zwierciadle ukazuje zafascynowanie światem zachodnim po latach ścisłej izolacji jaka spotkała serbską stolicę. – Film był bardzo ciekawy i interesujący. Na pewno nie jest to łatwe kino, a takie, które daje wiele do myślenia – dzieliła się wrażeniami Izabela Adamczyk-Górska, która w najbliższym czasie planuje wraz z mężem wyjazd do Serbii, aby poznać bliżej tamtejszą kulturę. Jeszcze przed projekcją w świat kina serbskiego wprowadził białostocki krytyk filmowy Adam Radziszewski. – To kino jest bardzo bogate, tworzą go światowej klasy reżyserzy – podkreślał, przytaczając postacie Emira Kusturicy, Dusana Makavejeva czy Gorana Paskaljevića. – Ale warto pamiętać, że tamtejsza kinematografia powstała jeszcze przed drugą wojną światową, wówczas nakręcono dwanaście serbskich filmów – przybliżał historię bałkańskiego kina.

Punkt kulminacyjny nastąpił wieczorem na Starym Rynku, był nim występ męskiej grupy wokalnej Constantine. Chórzyści z Niszu koncertują po całej Europie, przed łomżyńską publicznością zaśpiewali po raz pierwszy. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. – To dla nas wielki zaszczyt gościć tu w Łomży – mówili prosto ze sceny. Nikt nie miał wątpliwości, że warto było przyjść na starówkę. – Uważam, że koncert był świetny. Wokaliści zaprezentowali znakomity repertuar, chwilami bardzo wzruszający – oceniał występ Serbów Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Dla niego kultura serbska jest szczególnie bliska. – Z racji wykonywanego zawodu często wyjeżdżam do krajów bałkańskich. Poznałem tam wielu wspaniałych ludzi – mówił.

Była to już druga edycja Dnia Kultury Serbskiej w naszym mieście. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Serbskiej “VIDOVDAN”, który od sześciu lat organizowany jest w Białymstoku przez parafię prawosławną pw. św. Jana Teologa. – Mślę, że ci którzy wzięli udział, zarówno w projekcji filmu, jak i koncercie poznali cząstkę Serbii, kraju niezwykle ciekawego z ogromnym bogactwem kulturowym – podsumowuje ks. Marek Wawreniuk, proboszcz białostockiej parafii, kierując szczególne podziękowania w stronę Prezydenta Miasta za “otwartość i wzorcową współpracę”.

Źródło: UM Łomża

Tags: , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 262

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133