Forty w Piątnicy ciągle budzą ciekawość

6 czerwca 2017 7:38 1 komentarz

Forty znajdujące się w okolicach Łomży zawsze budziły ciekawość mieszkańców zarówno samego miasta jak i okolic. Popadające w zaniedbanie otwarte fortyfikacje mogą być jednak bardzo niebezpieczne dla tych, którzy chcą je zwiedzić. Często zalane, z zerwanymi klatkami schodowymi, czy wyrwami które trudno zauważyć. Jednak ciekawość “Twierdzy Łomża” jest ogromna.

“Twierdza Łomżą” budowana była od 1897 do 1909 roku jako ochrona terenów graniczących z Prusami Wschodnimi, a zwłaszcza strzegąca przeprawy przez Narew i Łomży – ówcześnie stolicy guberni, przez którą przebiegały ważne szlaki komunikacyjne. Twierdza Łomża miała stać się jednym z punktów rozległego rejonu wypadowego zawartego między liniami: Modlin-Warszawa-Dęblin; Dęblin-linia Wieprza-Płock- Włodawa i Modlin-Zegrze-Pułtusk-Różan-Ostrołęka-Łomża-Osowiec.

Według źródeł w pierwszej kolejności wzniesiono fort IV oraz V na lewym brzegu Narwi jako umocnienia ziemno – drewniane. W dalszej kolejności wzniesiono wokół Piątnicy forty I, II, III – na prawym brzegu rzeki, jako umocnienia betonowe. Promień całej Twierdzy Łomża wynosił ok. 3,0 km. Forty były przygotowane do obrony okrężnej. Posiadały własne kuchnie, piekarnie, ujęcie wody, ogrzewanie.

Jak fortyfikacje wyglądają wewnątrz sprawdzili eksploratorzy, którzy swoje filmy zamieścili w sieci dzięki czemu bezpiecznie z domu można zobaczyć ich wnętrze.

Fot. Damian Getek

 

Tags: , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 947

1 komentarz

 • tabasco says:

  Forty wciąż nierozpropagowane. Kawał ciekawej historii, nie tylko dla tubylców, ale też dla turystów. Mam nadzieję, że znajdzie się finansowanie i pomysł na utrzymanie, że nie będziemy ich oglądać jak ruiny.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133