Gazociąg w gminie Łomża, szansą na podatki i odszkodowania

15 maja 2017 7:50 0 komentarzy

Wójt Piotr Kłys gościł przedstawicieli Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. oraz Biura Projektów OTS-IP Sp. z o.o. Celem spotkania było omówienie strategicznie istotnego dla gminy Łomża przebiegu odcinka gazociągu łączącego Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem Polska – Litwa.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-system S.A. prowadzi prace projektowe dla nowej inwestycji budowy gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej i Republiki Litewskiej. Szczególnie ważna dla gminy Łomża jest planowana infrastruktura do jego obsługi tj. gazociąg DN 700 łączący Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem DN 700 relacji Rembelszczyzna – granica RP-LT o długości 152 km obejmujący swoim przebiegiem 2 województwa: mazowieckie i podlaskie, 10 powiatów oraz 30 gmin, w tym gminę Łomża w jej południowej części. Cała inwestycja została zakwalifikowana przez Komisje Europejską do grupy strategicznych projektów o znaczeniu wspólnotowym i prowadzona będzie na podstawie tzw. specustawy gazowej.

W ramach budowy kolejnych odcinków gazociągu powstanie także kilkanaście naziemnych obiektów towarzyszących, tzw. Zespołów Zaporowo-Upustowych (ZZU) m.in. w gminie Zambrów i Śniadowo oraz instalacje sterowania i zasilania rozmieszczone na trasie w odległości średnio co 20-30 km.

Inwestor i wójt zgodnie podkreślają, że po realizacji inwestycji wzrośnie atrakcyjność regionu i polepszony zostanie standard życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym. Istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Spółkę Gaz-System S. A. podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Właściciele nieruchomości, przez które przebiegał będzie gazociąg będą mogli liczyć na odszkodowania za ograniczenie dotychczasowego korzystania z nieruchomości. W najbliższym czasie do prac przystąpią geodeci.

Zgodnie z założeniami projekt realizowany przez firmę OTS-IP Sp. z o.o. ma zostać ukończony do roku 2019, a inwestycja będzie oddana do użytku z końcem 2022 r. Obecnie wykonywana jest inwentaryzacja przyrodnicza w zakresie planowanego przebiegu gazociągu.

Źródło: Gmina Łomża

Tags:

Autor: admin1

Wyświetlenia: 348

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Instagram

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133