Jakub Waga i Adam Chetnik na muralach w Łomży

20 lipca 2017 12:30 0 komentarzy
Kolejne dwa z wielkoformatowych malowideł ściennych, powstających w Łomży pod hasłem „Ku Niepodległej”, są już gotowe. Na budynku przy ul. Polowej 57 przedstawiona została postać autora „Flory polskiej” Jakuba Ignacego Wagi jako nauczyciela kształtującego w młodzieży postawy patriotyczne. Natomiast w dziedzińcu Muzeum Północno – Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A znalazła się postać Adama Chętnika – etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.

Tworzone w Łomży murale mają pełnić funkcję informacyjno-społeczną i promocyjną w nawiązaniu do wartości i tradycji naszego miasta. W ubiegłym tygodniu na budynku przy ul. Wojska Polskiego 11 powstał pierwszy z nich, nawiązujący do tematyki powstania styczniowego. Ostatni z planowanych w tym roku do wykonania, przy ul. Rządowej 5, przybliży sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i jego 33. pułk piechoty z bitwy “Cud nad Narwią” w 1920 r. Murale oraz ich projekty są wykonywane przez dr sztuk pięknych Rafała Roskowińskiego, twórcę Gdańskiej Szkoły Muralu – artystę, malarza, pioniera i legendę polskiego muralizmu oraz muralistów z Fundacji RoskoArt. W najbliższy piątek 21 lipca zapraszają oni mieszkańców naszego miasta do Domku Pastora (ul. Krzywe Koło) na prelekcję dotyczącą sztuki murali. Dzień później (sobota 22 lipca br.), na nadnarwiańskich  bulwarach przy Porcie Łomża dla zainteresowanych osób przeprowadzą warsztat tworzenia sztuki w przestrzeni publicznej.

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 425

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133