Jubileuszowa “Walizka” otwarta!

30 maja 2017 13:28 0 komentarzy

Dzisiaj o godzinie 10:00 w Teatrze Lalki i Aktora oficjalnie rozpoczął się XXX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży. O godzinie 17:00 na Starym Rynku odbędzie pokaz japońskiego “TEATRU DLA CIEBIE” po czym nastąpi oficjalne miejskie otwarcie i występ “THE BLACK BLUES BROTHERS” w wykonaniu Circo e Dintorni teatru z Włoch.

“Szczęśliwe miasto, które ma takie wspaniałe dzieci i taki wspaniały teatr”, powiedział Slobodan Marković, wybitny twórca teatralny z Suboticy (Serbia), popularyzator kultury polskiej w Serbii, przyjaciel Łomży i Festiwalu Walizka przy okazji podziękowania za przyznaną mu przez polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę Zasłużony kulturze polskiej. Odznaczenie wręczyła mu wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka dziś rano podczas oficjalnego otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Uhonorowanie znakomitego artysty zdominowało całą ceremonię otwarcia. Biorące udział w Festiwalu teatry (14 uczestniczących w konkursie, 6 ulicznych) z Polski, Europy i świata, gości, oficjeli i publiczność, powitał dyrektor TLiA oraz Festiwalu Jarosław Antoniuk. Przypomniał, że konkursowa pula nagród dla najlepszych twórców wynosi 12 000 zł. Przedstawił następnie jurorów, znakomitych znawców i twórców teatralnych. Gości powitali też gospodarze miasta prezydent Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Agnieszka Muzyk. Podkreślili, że Łomża szczyci się swoimi instytucjami kultury, które czynią ją miastem wyjątkowym w Polsce. Festiwal teatralny Walizka wyróżnia się w ofercie kulturalnej, promuje Łomżę w kraju i na świecie.

Oficjalna część nieco się przeciągnęła i zanim prezydenci wypowiedzieli formułę otwarcia, dzieci czekające na przedstawienie solidnie już się nudziły. Wreszcie zaczęło się! Jako pierwszy wystąpił Divadlo Piki ze Słowacji z przedstawieniem “Pies tułacz”. Dwoje aktorów, którzy są jednocześnie współtwórcami spektaklu, opowiedziało dramatyczną historię pieska, którego nikt nie lubił i nie potrzebował. Psiak ruszył w świat w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela… Dzieci żywiołowo reagowały na jego przygody, nagradzając na koniec aktorów brawami.

 

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 299

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133