Kleszcze już są! Przypadki kleszczowego zapalenia mózgu

9 marca 2017 8:41 1 komentarz

Zima czysto teoretycznie trwa nadal, jednak coraz to cieplejsze dni sprawiają, że częściej udajemy się na spacer w plener. Jednak wybierając miejsca naszego aktywnego wypoczynku musimy wziąć pod uwagę, że w naszym regionie już pojawiły się kleszcze!

Ponad 200 osób zgłosiło się już do lekarzy z objawami boreliozy przenoszonej przez kleszcze. To jednak nie wszystko do sanepidu zgłoszono 7 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Jak mówi kierownik oddziału epidemiologii wojewódzkiego sanepidu Lucyna Jadaluk, 7 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w styczniu i lutym, to 3 razy więcej niż w tym samym czasie w 2016 roku. Ponadto – jak przekonuje specjalista – z roku na rok tych przypadków jest coraz więcej. Zdaniem Lucyny Jadaluk sprzyja temu pogoda – dość ciepłe zimy i wilgotne lata. Epidemiolodzy przypominają, że jeśli wybieramy się na wycieczkę do lasu czy na łąkę musimy się na to przygotować – informuje Polskie Radio Białystok

Jeśli atak kleszcza mimo wszystko powiedzie się, trzeba go jak najszybciej usunąć. Metody takie, jak smarowanie masłem czy alkoholem, są bezwzględnie zabronione! Nie należy go wykręcać, ani zdrapywać, bo można urwać głowę, a to spowoduje komplikacje i konieczność wizyty w przychodni.

Najlepszą metodą wyjmowania kleszcza jest delikatne chwycenie go pęsetą za głowę (nigdy za tułów) i powolne, lecz stanowcze wyciąganie prostopadle do skóry. Po takim zabiegu może pojawić się ranka. Najlepiej przemyć ją spirytusem lub wodą utlenioną.

 

Tags: , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 383

1 komentarz

 • Chory says:

  Straszna choroba. Ja juz walcze z borelioza ktora mam 17lat w sobie dwa lata. I konca niewidac. Nfz niestety niewyleczy. Odsylaja do psychistry. Polecam grupy boreliozowe na facebooku. Pozdrawiam i wytrwalosci w tej podstepnej chorobie.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Kursy walut

  Instagram

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133