Łomża nawiązała współpracę z Czechami

7 kwietnia 2017 15:09 0 komentarzy

Delegacja z czeskiego Holysova na czele ze starostą miasta Janem Mendrcem gościła w ostatnich dniach w Łomży. Wizyta miała na celu nawiązanie współpracy i zakończyła się podpisaniem listu intencyjnego między obydwoma samorządami.

Czesi przebywali w Łomży od czwartku. W tym czasie poznawali nasze miasto, jego specyfikę, kulturę. Odwiedzili m.in. Domek Pastora, Filharmonię Kameralną, gdzie wzięli udział w koncercie łomżyńskich muzyków. – Łomża jest interesującym miastem. Ma bardzo ciekawe, malownicze położenie. Są tu ładne kamieniczki w obrębie Starego Rynku – mówi gospodarz Holysova. Punktem kulminacyjnym przyjazdu było jednak podpisanie listu intencyjnego, w którym władze miast wyraziły wolę podjęcia współpracy. Treść dokumentu dotyczy m.in. i wymiany doświadczeń w obszarze gospodarki, oświaty, kultury, samorządu lokalnego, służby zdrowia, turystyki czy sportu. List podpisał Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. W spotkaniu uczestniczył też przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała.

– Współpraca zagraniczna jest ważnym kierunkiem w rozwoju miasta. Mimo, iż miasto naszych południowych sąsiadów jest mniejsze od Łomży, rozwija się bardzo prężnie. Myślę, że jest wiele obszarów, na których moglibyśmy podjąć wspólne działania – uważa Mariusz Chrzanowski. Jego zdanie podziela także Jan Mendrec, dodając, że wizyta rozpoczyna wstęp do  przyszłych wspólnych przedsięwzięć. – Jest to nasz pierwszy kontakt. Jestem przekonany, będzie to początek czegoś trwałego – mówi starosta Holyseva.

Czeski gród liczy zaledwie 5 tys. mieszkańców, mimo to stanowi jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych w kraju. Funkcjonuje tam wiele zakładów produkcyjnych. Najbardziej znanym, a zarazem największym jest fabryka “Mercedesa”, produkująca karoserię do autobusów. Zatrudnienie znajduje tam blisko tysiąc osób. Podczas spotkania w Ratuszu padł pomysł dotyczący ewentualnej wymiany uczącej się młodzieży. W ramach współpracy uczniowie z Łomży mogliby np. odbywać tam praktyki.

Ważnym elementem, który łączy miasto Holysev z naszym krajem jest historia. W czasie wojny w Holisovie zlokalizowany był obóz koncentracyjny dla kobiet. W jego wyzwalaniu brali udział żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Za niespełna miesiąc (5 maja) odbędą się tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Strona czeska zaprosiła władze naszego miasta do wzięcia udziału w obchodach.

Tags: , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 177

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133