Najmniejszy protest w obronie sądów odbył się w Łomży?

19 lipca 2017 11:58 0 komentarzy

Po przegłosowaniu przez PiS ustawy o KRS i ustroju sądów powszechnych oraz zapowiedzi zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym w różnych miastach w Polsce odbywają się liczne protesty w obronie niezależności sądów, zwane „Łańcuchami światła”.

Obywatele wychodzą pod sądy, aby wyrazić swój sprzeciw przeciwko zmianom w sądownictwie. W Łomży wczoraj odbyła się najprawdopodobniej najmniejsza tego typu akcja w kraju, w której wzięło udział zaledwie… dwie osoby.

Stajemy dziś w łańcuchu czystych intencji. Chcemy takich reform sądów, które będą napisane ponad podziałami. W interesie zwykłych ludzi, a nie polityków rządzących krajem. Jesteśmy dzisiaj ze światłem, bo zwyczajem dawnych mieszkańców Polski, chcemy odpędzić światłem zło, które w tym kraju się dzieje – mówiła Weronika Paszewska z Akcji Demokracji podczas jednej z akcji.

W całej Polsce w “Łańcuchach światła” biorą udział tysiące obywateli. Wczoraj o 21:00 pod Sądem Okręgowym w Łomży zjawiło się dwie osoby, które włączyły się w protest.

 Myślę, że to mogła być najmniejsza akcja w Polsce. Do naszej dwójki podszedł jeden Pan z pytaniem, co robimy i zaproponował wsparcie w postaci modlitwy. Zdecydowaliśmy się na to spontanicznie, podczas oglądania obrad Sejmu. W internecie nie znalazłam niestety żadnej informacji o tym, że pod SR lub SO zbierze się ktoś jeszcze, ale to nas nie zniechęciło. Staliśmy pod SO przez pół godziny, mieliśmy zapalone świeczki i flagę Polski. Jest mi przykro, że w 64-tysięcznym mieście pod sąd wyszliśmy tylko my.

Osoby protestujące wczoraj przed Sądem Okręgowym w rozmowie z nami nie wykluczają tego, że znów dzisiaj wyjdą pod Sąd. Akcje tego typu są spontaniczne i dyktowane emocjami i potrzebami danej chwili.

Aktualnie trwa posiedzenie sejmu, na którym procedowania jest ustawa o Sądzie Najwyższym. Ma ona między innymi zmienić zasady powołania sędziów do Sądu Najwyższego i pozwolić na wygaszenie ich obecnej kadencji decyzją ministra sprawiedliwości. Projekt tej ustawy po głosowaniu trafił pod obrady w komisji sprawiedliwości

Fotografia pochodząca z wczorajszego protestu w Łomży

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 1328

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133