Nie daj się zakleszczyć! Temat zawsze aktualny!

27 kwietnia 2017 7:01 0 komentarzy

Na Podlasiu w ostatnich dwóch latach nastąpił dwukrotny wzrost zachorowalności na kleszczowe zapalenie mózgu. Najczęściej chorują rolnicy indywidualni. W Białymstoku wystartowała kampania edukacyjna pt. „Kleszczowe zapalenie mózgu – nieznana choroba, na którą nie ma lekarstwa”.

Konferencję rozpoczęła Maria Siwak, kierownik oddziału promocji zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, która przedstawiła sytuację epidemiologiczną dotyczącą chorób przenoszonych przez kleszcze. Podlasie jest terenem endemicznym dla boreliozy i KZM. Zachorowania związane są z istnieniem ognisk przyrodniczych, m.in. w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, w których patogeny krążą w biocenozie zwierząt i kleszczy – powiedziała kierowniczka oddziału promocji zdrowia. Od kilku lat największą grupę chorób zawodowych orzekanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stanowią choroby zakaźne i pasożytnicze przenoszone m.in. przez kleszcze. pośród nich wszystkie odnotowane przypadki KZM dotyczyły rolników indywidualnych – podkreśliła Siwak.

Kleszcze nie spadają na nas z drzew, najczęściej czekają na swoich żywicieli na trawie lub w niskich krzewach. Receptory pajęczaków pozwalają im wykrywać ludzi za pomocą zapachu, temperatury i ruchu. Dlatego osoby spędzające czas na łonie natury powinny stosować się do zaleceń profilaktycznych, które znacznie ograniczają ryzyko ukąszenia. Wychodząc na spacer należy ubrać odzież z długimi rękawami i długimi nogawkami, założyć zabudowane buty, a głowę zabezpieczyć odpowiednim nakryciem. Kleszcze można też zniechęcić zapachem poprzez używanie repelentów. Po powrocie do domu warto dokonać dokładnych oględzin ciała – a zwłaszcza szyi, uszu, rąk i nóg, pach oraz pachwin. W przypadku zauważenia kleszcza należy niezwłocznie go usunąć, a zaobserwowane zmiany na skórze skonsultować z lekarzem.

Przebieg choroby, możliwe powikłania oraz ryzyka zakażenia wirusem KZM omówiła prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Białymstoku. KZM to choroba wirusowa. Do zakażenia, inaczej niż w przypadku boreliozy, dochodzi natychmiast po ukąszeniu. Szybkie usunięcie kleszcza nie zabezpiecza więc przed KZM. Współczesna medycyna nie zna również lekarstwa na tę chorobę – mówiła Zajkowska. Wirus atakuje centralny układ nerwowy, co może powodować uszkodzenie rdzenia kręgowego i paraliż kończyn. Niestety, jeżeli dochodzi do porażeń to pacjenci nigdy nie odzyskują pełni zdrowia – ostrzegała profesor. Ponadto, zapalenia mózgu mają istotny wpływ na intelektualny rozwój dziecka. Wraz z wiekiem zmniejsza się ogólna odporność organizmu, więc osoby starsze mogą nie być w stanie samodzielnie zwalczyć wirusa choroby. Dlatego dwie grupy wiekowe, które są najbardziej narażone na powikłania chorobowe to dzieci i seniorzy – zakończyła Zajkowska.

Najskuteczniejszą ochroną przeciwko KZM jest szczepionka – jest bezpieczna, skuteczna i wolna od ryzyka powikłań poszczepiennych. Przyjęcie zaledwie 3 dawek  daje 100% ochrony. Dalszą gwarancję zabezpieczenia przed chorobą dają szczepienia przypominające, przyjmowane co kolejne 5 lat.

Najnowsze badania pokazują, że wirus rozprzestrzenia się obecnie w całej Europie, na kleszcze powinniśmy szczególnie uważać wybierając się do Austrii, Czech oraz Rosji. W Polsce za szczególnie zagrożone obszary uważa się województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie, gdzie KZM występuje endemicznie.

Konferencja odbyła się w ramach europejskiego tygodnia szczepień. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją kampanii objęły: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Matki i Dziecka, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Tags: , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 294

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Instagram

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133