Nie ma skrótu, są słupki oraz konflikt

4 kwietnia 2017 13:36 15 komentarzy

Kolejny konflikt pomiędzy mieszkańcami powstał na osiedlu przylegającym do remontowanej ulicy Zawadzkiej. Tym razem chodzi o ustawione słupki które skutecznie uniemożliwiają przejazd “na skróty”. Jedni apelowali o ich ustawienie ze względów bezpieczeństwa, inni chcą ich usunięcia z uwagi na wygodę. 

Przez remont ulicy Zawadzkiej wielu mieszkańców, oraz przede wszystkim przyjezdnych skracało sobie drogę z osiedla na ul. Przykoszarową. Teraz nie jest to możliwe. Dwa możliwe skróty zostały skutecznie zablokowane medalowymi słupkami.

Pierwszym miejscem, które stało się osiedlowym skrótem była malutka uliczka, a raczej chodnik usytuowany przy bloku Sybiraków 6. Tam na prośbę mieszkańców najpierw pojawiły się dwa pojemniki na piasek, a dzisiaj stoją już metalowe słupki. O tym “skrócie” po chodniku wiedziało jednak nie wielu.

Zdecydowana większość kierowców stale korzystała z przejazdu usytuowanego po drugiej stronie ulicy od Szmaragdowej do Przykoszarowej. Tam również na drodze wewnętrznej pojawiły się metalowe słupki uniemożliwiające przejazd pomiędzy blokami Zawadzką 59/61, a Sybiraków 18. Wszyscy kierowcy którzy korzystali z tego skrótu robili to wbrew prawu. Jadąc od ulicy Przykoszarowej ustawiony jest znak B-1 – zakaz wjazdu “Nie dotyczy mieszkańców i dostawców do budynków ul. Zawadzkiej 59 i 61, pojazdów budowy i służb komunalnych” oraz znak D-4a (początek drogi bez przejazdu)Dlatego na prośbę mieszkańców oraz bezpieczeństwo pieszych,a szczególnie dzieci pojawiły się metalowe słupki, które podzieliły mieszkańców. 

Prawda jest taka, że przed ustawieniem tych znaków wraz z zastępcą prezesa Robertem Chaberkiem i Strażą Miejską udaliśmy się w to miejsce, by sprawdzić jak wygląda sytuacja. Proszę uwierzyć, że przez ponad godzinę większość jadących tamtędy samochodów nie była z tego osiedla, mało tego byli to mieszkańcy okolicznych miejscowości, Kolna, czy nawet Grajewa – mówi prezes SM Perspektywa Leszek Konopka

Jak twierdzi część mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy jazda kierowców w ogromnej liczbie przypadków nie miała nic wspólnego z bezpieczną tym bardziej, że  na tym krótkim odcinku jest ciąg pieszo jezdny. O interwencję w tej sprawie poprosiło nas kilkunastu mieszkańców bloków znajdujących się po stronie ulicy Szmaragdowej i Sybiraków.

Niech Pan mi powie, dlaczego mając dosłownie 200 metrów do ulicy Przykoszarowej codziennie muszę teraz nadrabiać w obie strony prawie 2,5 km? Do tego jeszcze czas – tłumaczy jeden z mieszkańców.

Rzeczywiście mieszkańcy bloków np. przy ul Sybiraków 16 np. do bloku Przykoszarowa 35 mają około 200 metrów drogą “na skróty” teraz co pokazuje mapka poniżej jest to o kilometr dalej, ale jest to bezpieczne rozwiązanie i w tej chwili jedyne do zaakceptowania.

W rozmowie z nami prezes SM Perspektywa uważa, że bezpieczeństwo pieszych jest istotną sprawą, a postawienie słupków nie wzięło się znikąd.  Jeśli będzie potrzeba wśród mieszkańców zostanie przeprowadzona ankieta, czy mają utrudnienia mają pozostać, czy nie.

Warto jednak podkreślić, że jest to chwilowe rozwiązanie sytuacja, wraz z zakończeniem remontu ulicy Zawadzkiej sytuacja wróci do normy. W tej chwili warto się zastanowić, czy właśnie “na skróty” nie lepiej jest poczekać kilka miesięcy, niż spodziewać się tragedii na drodze osiedlowej w wakacyjne dni gdy wiele dzieci przebywa na świeżym powietrzu.

Tags: , , , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 1810

15 komentarzy

 • Marlena says:

  Mieszkam na Sybiraków 18 i dobrze że podjęto taką decyzję. Ruch jak na Marszałkowskiej. Przechodząc z garażu do klatki schodowej wielokrotnie zostałam strąbiona przez wieśniaków, którym się widocznie śpieszyło. Mi osobiście nie przeszkadza troszkę dłuższa trasa.

 • Anka Zawadzka says:

  I bardzo dobrze bezpieczeństwo jest dużo ważniejsze. W końcu ktoś wysłuchał mieszkańców. Tak jak tu napisaliście Ci którzy jeździli tamtędy spoza osiedla łamali przepisy ruchu drogowego.

 • malkolm says:

  coś trefna ta zawadzka co rusz slychac ze cos zlego sie tam dzieje hehehe

 • matka says:

  To jest paranoja mieszkam ze bardzo blisko szkoły i teraz musze córkę wozić na około. Pięknie zamiast pomagac szkodzicie!

 • Prespektywa perspektywy says:

  Gratuluję panom którzy stwierdzili po nr rejestracji kto jest mieszkańcem blokow… mieszkańcy także mogą mieć różne rejestracje…. I czemu mieszkancy z bloku sybirakow i szmaragdowej nie moga przejechać do swoich mieszkan ?

 • Xxx says:

  A co maja powiedzieć mieszkancy bloku Sybiraków 10 kiedy droga jest otwarta!! Mieszkańcy tez nie mogą dojechać do swoich garażów!! Pokręcony prezes perespektywy o tym nie pomyślał! Za co się płaci!!

 • andrzej says:

  Państwo się kłócą i szarpią między sobą, ale to zrozumiałe że mieszkańcy osiedla chcą mieć spokój, a mieszkańcy miasta szukają objazdu remontowanej ulicy i ze względu na czas i nadłożenie drogi wybierają najkrótszą opcję która im teraz zamknięto.
  A Pan który kieruje remontem ul. Zawadzkiej i rozpieprzył ją cała zamiast robić etapami tak żeby ludzie mogli w jakiś stopniu z niej korzystać siedzi teraz w domu i z was się wszystkich śmieje 🙂

 • Natalia says:

  Wprowadzając się w osiedle trzeba czasami zrozumieć mieszkańców innych osiedli a nie myśleć tylko o swojej wygodzie.!!

 • Komandos says:

  Ja tam moge sie lac ze wszystkimi na tym skrzyzowaniu JP

 • tim says:

  Jak sie przyjechało ze wsi i kupiło miieszkanie na osiedlu ! To ja sie nie dziwie ze w Twoim odczuciu masz ruch jak na Marszałkowskiej!!!

 • p says:

  wiosenna -> bursztynowa-> szmaragdowa trochę gorsza droga ale przejechać się da

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Kursy walut

  Instagram

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133