Nowe przepisy w ruchu drogowym – większe kary dla kierowców

2 czerwca 2017 6:44 0 komentarzy

Od 1 czerwca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Karnego, która zwiększa minimalne kary za przestępstwa drogowe. W wielu przypadkach, to co było do tej pory tylko wykroczeniem, będzie przestępstwem.

Więzienie za ucieczkę przed policją

Do tej pory za ucieczkę przed policją groziła grzywna i do 30 dni aresztu. Od 1 czerwca nie będzie to jednak traktowane jak wykroczenie, a jako przestępstwo. Kiedy kierowca nie zatrzyma się do kontroli drogowej i będzie uciekał, może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Jednocześnie, w każdym tego typu przypadku zostanie ukarany sądowym zakazem prowadzenia pojazdów minimum na rok, do nawet 15 lat.

Surowsze kary dla pijanych i odurzonych narkotykami kierowców

Dużo wyższą karę otrzyma także kierowca, który pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowoduje wypadek z ofiarami śmiertelnymi lub z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu – trafi do więzienia na minimum 2 lata. Kara nie będzie już zawieszana. Do tej pory za to przestępstwo groziło od 9 miesięcy więzienia.

Większe kary dla kierowców-recydywistów

Kierowca, który stracił prawo jazdy, a mimo to siądzie za kierownicę, będzie musiał liczyć się z karą 2 lat więzienia i sądowym zakazem prowadzenia pojazdów do 15 lat. Dodatkowo, jeśli kierowca złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, może trafić do więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, czyli o 2 lata więcej, niż dotychczas.

Źródło: Polskie Radio Białystok

 

Tags: , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 617

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Instagram

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133