Paulina i Jan z Łomży w Sejmie Dzieci i Młodzieży!

28 kwietnia 2017 11:43 0 komentarzy

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. W tym roku odbędzie się już XXIII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Nasze miasto reprezentować będzie dwójka młodych uczniów Paulina Rabek i Jan Cieśliński z Publicznego Gimnazjum nr1 im. Noblistów Polskich w Łomży.

Sejm Dzieci i Młodzieży od ponad 20 lat porusza tematy ważne dla kształtowania postaw młodych Polaków, ponieważ jego głównym celem jest edukacja do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym na zasadach demokratycznych.

Przez lata tematy te dotyczyły aktualnych kwestii społeczno-politycznych, kulturalnych czy gospodarczych, żywo dyskutowanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Miały nie tylko poszerzać wiedzę na temat funkcjonowania demokracji parlamentarnej, ale także inspirować młodzież do aktywnej postawy obywatelskiej, samodzielnego myślenia i budowania własnych opinii o otaczającym ją świecie.

Obecnie to również tematy i zadania wymagające od uczestników konkursu podjęcia wyzwania, którym jest zaangażowanie na rzecz własnego środowiska lokalnego i jego rozwoju.

W historii SDiM poruszano między innymi takie kwestie jak: prawa dziecka, globalizacja, ekologia i ekorozwój, szkoła, samorząd uczniowski, wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej, wybory parlamentarne. Ostatnia, XXII sesja SDiM dotyczyła miejsc pamięci jako materialnego świadectwa wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.

Źródło i fot Sejm Dzieci i Młodzieży

Autor: admin1

Wyświetlenia: 257

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133