Podlaska Komunikacja Samochodowa Nowa rozpoczęła działalność

3 stycznia 2017 7:19 0 komentarzy

Wczoraj rozpoczęła działalność Podlaska Komunikacja Samochodowa Nowa Spółka Akcyjna. W poniedziałek 2 stycznia 2017 r. Sąd Rejestrowy wydał postanowienie o połączeniu spółek PKS i zmianie nazwy firmy. Poinformowali o tym na konferencji prasowej członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski i Bogdan Dyjuk oraz prezes Nowej Cezary Sieradzki, przewodniczy Rady Nadzorczej Jacek Klimowicz i dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP Leszek Lulewicz.

– Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością i dziś możemy odetchnąć z ulgą. Proces, który rozpoczęliśmy, udało się sprawnie przeprowadzić. Wszystkie autobusy wszystkich pięciu spółek wyjechały w teren, a mieszkańcy województwa podlaskiego mają zapewniony transport publiczny. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego,  że to dopiero początek drogi – powiedział członek zarządu Stefan Krajewski.

– Jadąc dziś do pracy i mijając po drodze autobusy naszej publicznej samorządowej komunikacji można było odczuć radość, że  – pomimo zapowiadanych różnych niepowodzeń  – proces inkorporacyjny powiódł się – dodał członek zarządu Bogdan Dyjuk. – Potencjał nowej spółki jest bardzo duży. Liczymy na to, że bezproblemowo rozpoczęta działalność spółki przełoży się na spokojną pracę przez cały rok.

O szczegółach Nowej spółki poinformował na spotkaniu prezes Cezary Sieradzki;

– Oczywiście jest to dopiero początek procesu inkorporacji, w następnych miesiącach będziemy ten proces kontynuować. Czeka nas też szereg wyzwań, chcemy przedsięwziąć działania zmierzające do ograniczenia kosztów, a zwiększenia dochodów. I nie chodzi tu o sprawy pracownicze. Sprawy pracownicze to ostateczność, najpierw chcemy poznać ludzi – powiedział prezes.

Spółka zatrudnia obecnie ok. 950 osób. Dotychczasowym prezesom zaproponowano stanowiska dyrektorów oddziałów spółki w Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach, Zambrowie. Jeśli chodzi o pracowników nowa spółka przejęła ich wraz z umowami. Ze związkami zarząd spółki chce mieć dobry kontakt, a układy zbiorowe obowiązują przez rok.

Spółka dysponuje taborem w liczbie 500 sztuk. Jest to tabor mieszany – są bardzo dobre autobusy i mocno wysłużone. Jak zapowiada prezes – tabor będzie stopniowo wymieniany. Odnowa taboru to jeden z priorytetów nowej spółki.

Spółka będzie startowała w przetargach. Przykładem udanego przetargu, w którym wzięła już udział, jest wygrany przetarg na obsługę od 1 stycznia br. komunikacji miejskiej w Sokółce.

Jeśli chodzi o sieć połączeń będzie ona analizowana, sprawdzana będzie rentowność poszczególnych połączeń, tworzone będą nowe rentowne kierunki i to w porozumieniu i współpracy z gminami. Pojawią się też nowe propozycje – np. od końca kwietnia do funkcjonującego od 1 maja bezwizowego przejścia Rudawka-Lesnaja możliwość dojazdu dla turystów do granicy z Białorusią.

– O pasażera spółka będzie walczyć nowym taborem i docierać tam, gdzie nie dociera kolej – zapewnił prezes Sieradzki.  – Natomiast jeśli któreś z połączeń będzie nierentowne, zanim podejmiemy decyzję o redukcji, najpierw podejmiemy rozmowy z gminami.

Już wszedł w życie regulamin organizacyjny spółki. Centralizacji podlega księgowość, kadry, płace i analizy, reszta pozostaje w oddziałach.

Kalendarium procesu połączenia:

   23 maja 2016 r. – uchwała Zarządu Województwa w sprawie wyrażenia zgody na podjęcie działań zmierzających do połączenia spółek „PKS
  26 lipca 2016 r. – uzgodniony, przyjęty i podpisany przez Zarządy Spółek Plan Połączenia Spółki PKS w Białymstoku ze spółkami PKS w Suwałkach, Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach.
29 lipca 2016 r. – Plan Połączenia, wraz z załącznikami finansowymi sporządzonymi przez poszczególne Spółki, został w dniu złożony przez Zarządy Spółek w Sądzie Rejonowym
w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, wraz z wnioskiem o wyznaczenie biegłego.
6 września 2016 r. – postanowienie Sądu o wyznaczeniu biegłego do zbadania Planu Połączenia
19 października 2016 r. – Plan Połączenia pozytywnie zaopiniowany przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
22 października 2016 r. oraz 14 listopada 2016 r. – do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wpłynęły zawiadomienia Zarządów Spółek PKS w Suwałkach Spółka Akcyjna, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łomży Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Zambrowie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Siemiatyczach (Spółki Przejmowane) oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Białymstoku S.A. (Spółka Przejmująca) o planowanym połączeniu spółek, zgodnie z art. 504 § 1 i 2 ksh wraz z informacją o udostępnieniu dokumentów niezbędnych do podjęcia decyzji o połączeniu w siedzibie Spółki Przejmującej.
   30 listopad 2016 r. – obrady Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy/ Nadzwyczajnych Zgromadzeń Wspólników spółek, na których zostaną podjęte uchwały dotyczące połączenia Spółki PKS w Białymstoku S.A (Spółka Przejmująca) ze Spółką PKS w Suwałkach S.A., Spółką PKS w Łomży Sp. z o.o., Spółką PKS w Zambrowie Sp. z o.o., Spółką PKS w Siemiatyczach Sp. z o.o.  (Spółki Przejmowane)
  1 grudnia 2016 r. – złożenie wniosku do Sądu Rejestrowego o wpis połączenia
  2 stycznia 2017 r. – Sąd Rejestrowy wydał postanowienie o połączniu Spółek oraz zmiany nazwy firmy:  Podlaska Komunikacja Samochodowa Nowa Spółka Akcyjn

 

Tags:

Autor: admin1

Wyświetlenia: 294

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133