“Psi Park” kością niezgody i problemem dla urzędników

3 kwietnia 2017 8:45 4 komentarze

Merytoryczne dyskusje na temat budżetu obywatelskiego, a dokładniej inwestycji “Psi Pakr”, powinniśmy mieć już dawno za sobą, a sam park od dawna powinien być zrealizowany. Jednak protesty 113 mieszkańców skutecznie wstrzymują projekt pod którym podpisało się blisko 1300 osób. Propozycje działek na terenach zalewowych nie przyczyniają się w rozwiązaniu problemu, a decyzja o zrezygnowaniu z inwestycji zapadła na spotkaniu zespołu koordynującego który nie powinien się odbyć.

Przeciwko lokalizacji Psiego Parku przy ulicy Kasztelańskiej protestowały 84 osoby, a przy ulicy Owocowej 29 osób. Należy podkreślić, że są to ludzie mieszkający w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji, którzy na co dzień spotykaliby się z uciążliwościami, jakie ich zdaniem ona by przynosiła. Co więcej, przeciwko drugiej lokalizacji protestowali mieszkańcy osiedla, którego według naszych informacji mieszkanką jest również pomysłodawczyni projektu. Pokazuje to, że do swojego pomysłu nie udało się jej przekonać swoich sąsiadów – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania, przysłane przez Łukasza Czecha z Urzędu Miasta

Pierwszy dom mieszkalny znajduje się ponad 120 m od najbliższej granicy działki, na której miał powstać wybieg, a teren ten przylega do działki rejonu energetycznego. Jak twierdzą pomysłodawcy projektu zgodnie z regulaminem, aby projekt został przyjęty pod głosowanie, musi uzyskać 10 podpisów osób go popierających, nie ma w regulaminie mowy o tym, że na zgłoszenie projektu musi wyrazić zgodę całe osiedle, mieszkańcy kilku bloków czy sąsiad pomysłodawcy. Zatem razem z grupą wspierających osób działali zgodnie z regulaminem i spełniali wszystkie wymogi formalne i zbierając 1297 głosów poparcia pod Psim parkiem.

W regulaminie nie było słowa o protestach oraz o tym, w jaki sposób są rozpatrywane, ile głosów sprzeciwu potrzeba, aby były brane pod uwagę decydentów. W danej chwili Urząd Miejski wydaje decyzję o odwołaniu inwestycji, opierając się na własnym „widzi mi się” i wszystkie słowa, że w trakcie zbierania głosów powinno się prowadzić konsultacje w taki, a nie inny sposób, nie mają podstaw formalnych. Jeżeli urzędnicy twierdzą, że istnieje lepszy przepis na zbieranie podpisów pod projektami w ramach budżetu obywatelskiego i prowadzenie konsultacji to powinni zawrzeć swoje pomysły w regulaminie. Zmienianie zasad gry nie tylko po rozpoczęciu meczu, ale po zwycięstwie jednej drużyny, nie jest w porządku. Tym bardziej, że sam Urząd Miejski ma problem z trzymaniem się ustalonych zasad – tłumaczy Renata Dąbrowska inicjatorka “Psiego Parku”

Odnosząc się do kwestii „mojego sąsiedztwa”, po pierwsze chciałabym zaznaczyć, że poziom takiej argumentacji jest poniżej wszelkiej krytyki – najzwyczajniej nie przystoi urzędnikowi. Dla mnie to kolejna próba personalnego zdyskredytowania autora w świetle braku racjonalnych, czy też jakkolwiek umocowanych w prawie argumentów – nie wiem, czy próba ta była zamierzona, czy też wynikała z urzędniczego zmęczenia, jakkolwiek nie czuje się komfortowo odnosząc się do zarzutu na tym poziomie – dodała Renata Dąbrowska

Czy posiedzenie zespołu koordynującego, który odbył się 3 kwietnia było ważne? Wszystko wskazuje, że nie ponieważ informacja o jego zwołaniu nie pojawiła się na stronach BIP

Informacja o posiedzeniu zespołu nie została opublikowana z uwagi na przeoczenie tego zapisu regulaminu. Odpowiedzialna za tę sprawę była osoba zatrudniona na stanowisku pomocy administracyjnej, która nie miała doświadczenia w tym zakresie – informuje Czech

Wszystko wskazuje na to, że dyskusja i szansa na zrealizowanie inwestycji jeszcze jest otwarta.

Jeśli na stronie internetowej Miasta Łomża nie zamieszczono informacji o planowanym posiedzeniu Zespołu Koordynującego, oznacza to, że posiedzenie odbyło się niezgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Decyzje podjęte na takim posiedzeniu nie powinny być wiążące i nie ma tu żadnego znaczenia, że pracownik był niedoświadczony. Taki argument, z całym szacunkiem, jest mało poważny – tłumaczy Renata Dąbrowska

Miasto szukało lokalizacji dla Psiego Parku na terenach miejskich, niezagospodarowanych i nieobciążonych prawem innych osób. Jak informuje nasz Łukasz Czech na os. Południe jest bardzo mało terenów miejskich i Miasto nie dysponuje działkami odpowiednimi pod tę inwestycję. Również w pozostałych częściach miasta nie ma nieruchomości o odpowiednim areale, którą można byłoby zagospodarować na ten cel. Zaproponowane nieruchomości poza os. Południe są zalewane tyko w przypadku wysokiego poziomu wód, który nie występuje corocznie.

Tłumaczenie, że działki zaproponowane przez urzędników nie są zalewane co roku jest absurdalne. Jeżeli Ratusz nie widzi problemu w budowaniu na działkach, które zalewane są nawet co kilka lat, to chciałabym wiedzieć, czy osoby odpowiedzialne za takie decyzje chętnie wybudowałyby swoje domy na takich działkach. W naszej opinii liczba działek nadających się pod realizację projektu jest wystarczająca. Problemem jest coś innego. Jest nim zmiana zasad związanych z budżetem obywatelskim i nieprzykładanie właściwej (proporcjonalnej i uczciwej) miary do protestów i głosów poparcia. Idąc dalej tym rozumowaniem każda, nawet najbardziej słuszna inwestycja, może być zablokowana przez garstkę protestujących. Nawet jeżeli przygniatająca większość miasta będzie „za” – tłumaczy Renata Dąbrowska

O problemach z tą inwestycją z miejskiego Budżetu Obywatelskiego pisaliśmy w artykule “Nie dla inwestycji “Psi Park”… dlaczego?

Dzisiaj na stronie Urzędu Miasta w Łomży pojawił się artykuł z pytaniem “Czy Budżet Obywatelski w Łomży potrzebuje zmian?”

Za nami już cztery edycje Budżetu Obywatelskiego. W tym czasie mieszkańcy zdecydowali o podziale ponad 3 mln zł. Zrealizowanych zostało wiele pomysłów. Powstały m.in. nowe chodniki, parkingi, place zabaw czy boiska. Przed nami kolejne rozdanie, w związku z tym zapraszamy do dyskusji w sprawie zasad, na jakich będzie realizowana przyszłoroczna edycja.

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 6 kwietnia (godz. 15.30) w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej (Domek Pastora) przy ul. Krzywe Koło 1. Każdy z uczestników będzie mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Serdecznie zapraszamy!

Fot. : Marek Pankowski

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 1012

4 komentarze

 • Ania says:

  Masakra … to się powinno nagłośnić w większej telewizji . Super że Pani Renata ciągle walczy , dużo siły i cierpliwości !

 • fela says:

  oby więcej takich parków

 • koko says:

  oby więcej takich parków

 • Magdalena says:

  Jestem bardzo zawiedziona że Psi Park może nie powstać. I smutne jest to że w dużo mniejszych miastach one powstają i mają się dobrze. Sama zagłosowałam na ten projekt bo tak naprawdę jedynym miejscem w którym mój pies może się wyszaleć bez obawy że wtargnie na jezdnie jest Lasek Jednaczewski. Coś naszym pupilom w końcu też się należy.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Kursy walut

  Instagram

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133