Środa popielcowa

1 marca 2017 9:09 0 komentarzy

Środa popielcowa to dzień, w którym tłumnie udajemy się do Kościoła, by po karnawale posypać głowę popiołem na znak żałoby i pokuty. Ten wyjątkowy dla chrześcijan dzień ma przypominać o przemijaniu ludzkiego życia i potrzebie nawrócenia.

Mimo iż prawo kanoniczne nie nakłada obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii, kościoły przeżywają prawdziwe oblężenie, gdyż wierni traktują obrzęd sypania głów popiołem, jako istotny w życiu duchowym rytuał. Środa Popielcowa zaczyna okres czterdziestodniowego przygotowania- zwane Wielkim Postem– do Świąt Paschalnych. Wielu wiernych praktykuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i obchodzi ścisły post.

Praktyka posypywania głów popiołem wzięła się z dawnej chrześcijańskiej praktyki pokutnej, gdzie od V wieku, po odbytej spowiedzi publicznej, pokutnicy przed kościołem byli przez biskupa obsypywani popiołem, po czym ten wygłaszał słowa z Księgi Rodzaju: „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne” (3,19).

W X wieku, w obrzędzie uczestniczyli również inni wierni zgromadzeni w kościele, którzy także uważali się za grzeszników i chcieli pokutować. Stąd Kościół wyszedł naprzeciw rozpowszechniającej się praktyce i zalecił na soborze w 1091 r. praktykowanie obrzędu posypywania głów wiernym popiołem w środę, która rozpoczyna Wielki Post. Praktyka ta przyjęła się później w całym Kościele i wtedy też sama środa przyjęła symbolicznie nazwę Popielcowej.

O środzie popielcowej w rekolekcjach “jednym słowem” mówił Ojciec Adam Szustaka.

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 351

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133