W podziękowaniu za dary ziemi – dożynki Diecezji Łomżyńskiej

12 września 2016 8:50 0 komentarzy

Prezentacja wieńców dożynkowych, uroczyste nabożeństwo pod przewodnictwem Ks. Bp Janusza Stepnowskiego i festyn dożynkowy – 11 września w gminie Kobylin – Borzymy w Powiecie Wysokomazowieckim odbyły się dożynki Diecezji Łomżyńskiej. W uroczystościach dziękczynienia za plony wzięli udział mieszkańcy i delegacje rolników z całej gminy, przedstawiciele duchowieństwa, lokalne władze samorządowe, a także przedstawiciele samorządu województwa – Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. Uroczystości dożynkowe Diecezji Łomżyńskiej rozpoczęły się w południe mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Ks. Bp Janusza Stepnowskiego.

– Cieszę się, że to właśnie w Kobylinie-Borzymy, w tej części województwa podlaskiego odbywają się diecezjalne podziękowania za plony – mówił podczas uroczystości Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński – Podczas nabożeństwa dziękowaliśmy Bogu za dobiegające końca żniwa, ale pragnę też podziękować z całego serca rolnikom, hodowcom za ten trud, który wkładacie w waszą codzienną, tak trudną pracę. Rolnictwo jest szalenie ważne, to nasze bezpieczeństwo żywnościowe.- dodał Jerzy Leszczyński.

Jerzy Leszczyński wskazywał na ogromny postęp w rozwoju rolnictwa, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat. Podkreślał też, że nasz region jest przede wszystkim regionem rolniczym.
– To dzięki rozwojowi tej gałęzi gospodarki, w województwie powstają zakłady przetwórstwa spożywczego, przemysłu okołorolniczego dające zatrudnienie wielu ludziom.
Marszałek podkreślał też rolę społeczną mieszkańców wsi
– Polscy rolnicy charakteryzują się ogromną pracowitością i wytrwałością, ale też przywiązaniem do  tradycji.
Do tradycji nawiązywał też w swoim przemówieniu wójt gminy Kobylin Borzymy Wojciech Mojkowski

– Ziemia, jak co roku wydała plony, dała nam chleb, owoc ciężkiej pracy rolnika – mówił Wojciech Mojkowski witając gości – Dzisiaj żyjemy w kraju, w którym żywności nie brakuje, a nie zawsze tak było.  Ten dostatek powoduje, że wielu z nas traci szacunek dla pożywienia, choć na świecie jest wiele miejsc, gdzie ludzie umierają z głodu.
Warto przypomnieć sobie, że jeszcze nasze mamy i babcie wyciągając pierwszy bochenek chleba z pieca całowały go, a przed pierwszym krojeniem  stawiały  na nim znak krzyża – dając tym samym wyraz szacunku dla pokarmu i trudu pracy jaką trzeba włożyć aby ten chleb pozyskać.

Wójt gminy Kobylin Borzymy przytoczył też słowa Jana Pawła II
„Oddaję hołd spracowanym rękom rolnika, tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwili zagrożenia były gotowe tego kraju bronić”

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć  prezentacji wieńców. Tradycyjnie składano dary ołtarza.
Po nabożeństwie mieszkańcy gminy i przybyli goście wzięli udział w festynie dożynkowym.

Fot. Wojciech Oksztol / Wrota Podlasia

Tags: , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 770

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133