Wygórowana ambicja w stosunku do dziecka… Tato nie patrz jak gram

13 marca 2017 13:19 0 komentarzy

Rodzice to niepodważalny autorytet dla każdego dziecka. To oni od najmłodszych lat mają wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Ambicja rodziców potrafi budować u najmłodszych pozytywne postawy i rozwijać im skrzydła, ale potrafi również niszczyć od środka, sprawiając wrażenie, że jest się do niczego.

Zauważył to również klub piłkarski Piast Gliwice tworząc kampanię społeczną negującą pewne zachowania rodziców. Film ilustruje sytuację, która równie dobrze może zdarzać się na terenie całego świata, Polski, czy … Łomży.

Wygórowane ambicje rodziców, którzy w swoich dzieciach widzą kolejnych znanych piłkarzy, sportowców, tancerzy, naukowców czy aktorów stają się dla dzieci ogromnym ciężarem i spełnianiem marzeń rodziców niekoniecznie odpowiednich do osobistych preferencji fizycznych i psychicznych dziecka. Wielokrotnie takie zachowanie jest spowodowane nie spełnieniem własnych marzeń, planów.

To co w ostatnich latach dzieje się na treningach najmłodszych adeptów piłkarskiego rzemiosła należy nazwać wprost – patologią. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich rodziców, ba – nawet jest to zdecydowana mniejszość, ale wystarczy, że w grupie 20 rodziców obserwujących swojego syna, znajdzie się 2-3 oszalałych rodziców, aby rozwalić zajęcia i zniechęcić pociechę do dalszego uprawiania sportu – pisze na swojej stronie Piast Gliwice.

Właśnie dlatego powstał wyjątkowy film, który porusza serca Polaków. To, czy ambicja buduje w dziecku mechanizm sprzyjający, czy raczej powoduje kłopoty, zależy od tego, na ile cel, w imię którego się działa.

Akcja skierowana jest do rodziców najmłodszych roczników. Wtedy następuje pierwsza selekcja i rozczarowanie z którym rodzic nie potrafi sobie poradzić. Dzieci zwykle nie maja z tym problemu. Zjawisko to jest powszechne wszędzie gdzie odbywa się szkolenie piłkarskie. Pytanie jak reagują na podobne zachowania rodziców poszczególne szkółki piłkarskie. Ulegają rodzicom czy wyprowadzają ich z błędu ? Niektóre szkółki zaczynają szkolenie od dzieci 10 letnich, aby uniknąć problemu niepokornych rodziców. MŁKS szkoli ale i wychowuje piłkarzy. W naszym klubie najmłodsze dzieci trenujące w swoim roczniku to 5 latki. Występowanie podobnych problemów rozwiązujemy w Młodzieżowym ŁKS poprzez spotkania i rozmowy z rodzicami – komentuje akcję Marcin Trojanowski prezes Młodzieżowego ŁKSu

Dotyczy to nie tylko treningów piłkarskich, ale i dużo prostszych sytuacji jak np. mówienie wierszyków w przedszkolu, wysokich ocen w szkole, czy nauki gry na instrumentach. Przecież rodzice robią to dla dobra własnych dzieci.

Dziecko ma być najlepsze od małego. Powinno stać zawsze w pierwszym rzędzie, najładniej recytować wierszyk i grzecznie przynosić dobre stopnie – wylicza Dorota Zawadzka. Niestety, często zdarza się, że dobro dziecka jest gdzieś na końcu listy priorytetów, a tak naprawdę ma być ono żywym dowodem sukcesu mamy i taty. – Rodzice muszą pochwalić tym, że dziecko poszło do najlepszej szkoły, że było na stypendium we Francji, że ma najlepsze ubranie. To swego rodzaju licytacja – powiedziała Polska psycholog rozwojowy Dorota Zawadzka portalowi natemat.pl w artykule “Zawiedzeni rodzice, czyli niespełniony sen o idealnych dzieciach”

Dobre chęci nie zawsze idą w parze z zainteresowaniem dzieci i ich możliwościami i zdolnościami. Rodzice niejednokrotnie zamiast motywowania… demotywują swoje pociechy, działając destrukcyjnie! Dlatego polecamy ten film wszystkim rodzicom, nie tylko tym, którzy mają pasję związaną z piłką nożną.

Tags: , , ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 593

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133