Wzrost zachorowań na boleriozę

15 maja 2017 7:14 0 komentarzy

Województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Białymstoku patogeny te mogą być przenoszone przez zarówno dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale są też kleszcze przenoszące jednocześnie więcej niż jeden patogen.

W kwietniu 2017r. w województwie podlaskim zarejestrowano 113 zachorowań na boreliozę, w analogicznym okresie 2016r. odnotowano prawie o połowę mniej zachorowań na boreliozę – 59. Od początku roku najwięcej zachorowań odnotowano w powiatach: białostockim, suwalskim, bielskim, grajewskim, sokólskim i hajnowskim. W powiecie łomżyńskim w kwietniu zachorowało 5 osób, jest to o dwie więcej niż w roku ubiegłym.

Obserwowany w latach 2013-2017 w województwie podlaskim wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w drugim półroczu (w okresie od czerwca do grudnia), a następnie znaczny spadek w styczniu jest charakterystyczny dla zachorowań na choroby odkleszczowe, co związane jest bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym.

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 349

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Instagram

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133