“Zepsuć się może każde auto, każdy autobus…” kolejne problemy PKS

29 marca 2017 6:57 3 komentarze

O problemach z flotą łomżyńskiego PKS pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to, jadący do Gdańska autokar nie dojechał do miejsca docelowego, bo się popsuł. Po podstawieniu na miejsce kolejnego zastępczego pojazdu, ten również uległ awarii. Niestety sytuacja z niesprawnymi autobusami zatacza koło. Bulwersuje fakt, że w tym przypadku chodziło o bezpieczeństwo dzieci.

Tym razem dzieci ze szkoły w Czaplicach dwukrotnie nie pojechały na wycieczkę szkolną, właśnie autokarami PKS Nowa (oddział Łomża). Dlaczego? Bo były niesprawne technicznie. Wynajęty autokar pod koniec lutego miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Finalnie okazało się, że był niesprawny technicznie, a wycieczkę przełożono na inny termin. Niestety w nowo wyznaczonym terminie, po raz kolejny podstawiony autobus był niesprawny, a drugi, który przyjechał w jego zastępstwie, miał mieć zużyte ogumienie. Dzieciom jednak udało pojechać się na wycieczkę-  z innym przewoźnikiem. Tak w skrócie wygląda kolejna sytuacja przedstawiająca stan niektórych autobusów PKS Nova (oddział Łomża), który dysponuje taborem autobusowym w ilości 71 pojazdów marki Autosan, Mercedes, Setra, Man, Solbus, Volvo, Scania.

Firma pokryła koszty wynajmu autobusu i przewozu dzieci do Białegostoku – czytamy w odpowiedzi PKS Nova na nasze pytanie  dotyczące sytuacji z Czaplic

Zaistniałe zdarzenie bardzo zaniepokoiło rodziców innych dzieci, którzy poprosili nas o interwencję w tej sprawie. Zapytaliśmy jaka jest procedura przechodzenia przez pojazdy przeglądów technicznych i jak często są one wykonywane.

Autobusy przechodzą badania techniczne zgodnie z obowiązującymi przepisami co 6 miesięcy. Zakres badań technicznych jest zawarty w rozporządzeniu i zgodnie z nim przeprowadza się badanie techniczne. Wynik badania technicznego jest pozytywny, jeśli pojazd zostaje uznany przez diagnostę jako sprawny zgodnie z warunkami opisanymi w rozporządzeniu – odpowiada PKS Nova

Jak więc może dojść do sytuacji, w której “sprawny” autobus nie jest dopuszczony do ruchu przez Policję, która sprawdza go np. przed wyjazdem z dziećmi tak jak to miało miejsce w Czaplicach?

Przy starszych pojazdach, które są na granicy wyeksploatowania ocena stanu technicznego może być również na granicy wyniku pozytywnego i negatywnego. Stąd oceny subiektywne diagnosty i policji były krańcowo różne – odpowiada PKS Nova

Z przekazanych nam informacji wynika, że od listopada 2016 r. zdarzyły się trzy awarie podczas przejazdów rejsowych. Na tę chwilę nie wiemy, ile razy nie wyjechały autobusy PKS Nowa (oddział Łomża) podczas wynajmów.

Pojazdy taboru autobusowego PKS Nova S.A. są utrzymywane w takim stanie technicznym, aby zapewnić bezpieczeństwo przewożonych osób. Większość autobusów są to pojazdy powyżej 10 lat, lecz regularnie serwisowane zgodnie z harmonogramem obsług technicznych i systematycznie wykonywanymi naprawami, a także wykonywanymi co 6 miesięcy zgodnie z obowiązującymi przepisami badaniami technicznymi na stacji kontroli pojazdów – informuje PKS Nova

W rozmowach z nami dyrekcja PKS Nowa zapewnia, że dokładnie przyjrzy się sytuacji w oddziale w Łomży. Dodatkowo zapewnia, że planuje jeszcze w tym roku zakup autobusów, które zastąpią te najstarsze modele.

Jesteśmy świadomi tego, iż aby skutecznie konkurować na rynku przewozowym firma powinna sukcesywnie odmładzać swój tabor autobusowy – tłumaczy PKS Nowa

My mamy nadzieję, że firmie nie chodzi tylko o skuteczne konkurowanie na rynku, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich pasażerów. Poniżej przypominamy nasz materiał wideo realizowany w listopadzie.

Tags: ,

Autor: admin1

Wyświetlenia: 863

3 komentarze

 • Robertoo says:

  Te autobusy wożące dzieci to w większości złomy! Dobrze jest tu napisane jak autobus dopuszczony do ruchu przez diagnostę nie jest dopuszczony przez Policję??? CO się wyrabia w tym naszym PKS???

 • Zbigniew37 says:

  Fakt, że coś rzeczywiście może się zepsuć w żadnym wypadku nie usprawiedliwia doprowadzenia tego do granicy stanu użyteczności ani do ignorowania drobnych usterek. Każdy pojazd powinien przechodzić regularne przeglądy stanu technicznego i ewentualne konserwacje dla przedłużenia żywotności i eliminacji potencjalnych zagrożeń dla pasażerów, to powinno być oczywistą praktyką. Ja na szczęście podróżuję z firmą http://www.autokarwarszawa.pl/ gdzie jeszcze nigdy nie doświadczyłem zaniedbań ani problemów przed czy podczas podróży i polecam ją sprawdzić każdemu, bo naprawdę warto.

  • Joanna34 says:

   Złośliwość rzeczy martwych jest wiadoma nie od dziś, zepsuć się może każde urządzenie elektroniczne. Nie jest to jednak żadne wytłumaczenie w przypadku autobusów, które powinny bezwzględnie być poddawane kontrolom i konserwacjom technicznym. Tutaj ważą się często losy wielu osób, dlatego nie ma miejsca na niedopatrzenia. Mój lokalny przewoźnik http://www.autokaryakord.pl/ chętnie inwestuje w regularne testy sprzętu i dobrze na tym wychodzi.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *
  *

  Kursy walut

  Instagram

  Sonda

  Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

  Głosujących: 754

  Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133