Zmiana czasu już dzisiaj

25 marca 2017 8:38 0 komentarzy

Dni robią się dłuższe, a noce krótsze. Już dzisiejszej nocy nastąpi tak wyczekiwana zmiana czasu, która pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie dni. Z soboty (25 marca) na niedzielę (26 marca), przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Wskazówki powędrują zatem z 2:00 na 3:00.

Większość urządzeń elektronicznych powinna przestawić się w sposób automatyczny samoistnie. Zmiana czasu ma wpłynąć na bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie
kosztów poboru energii elektrycznej.

W 2016 roku zmianę czasu stosować będzie łącznie 79 krajów, jednak z niektórych zmiany dotyczą tylko określonych części, np. w Stanach Zjednoczonych. Łącznie zmiana czasu dotyczy ponad miliarda ludzi na całym świecie. Aż 159 krajów, nie stosuje w ogóle zmiany czasu, w tym Chiny oraz Indie. W Europie zmiany czasu wprowadza większość państw z wyjątkiem Islandii oraz Rosji. Japonia, jako jedynym wysoko uprzemysłowione państwo nie wprowadziło czasu letniego.

Od wielu lat krążą kontrowersje i spory, czy zmiana czasu nie jest przypadkiem wątpliwą oszczędnością. Krytycy powołują się na zwiększenie zapotrzebowania energii chociażby na tak popularne klimatyzatory, czy zwiększenie wydatków na paliwo pod wpływem dłuższego dnia, co oczywiście dla branży paliwowej jest niewątpliwym plusem. Wykonywane badania pokazały również, że przestawienie czasu w marcu, wiąże się z 10% zwiększeniem ryzyka wystąpienia zawału serca, w poniedziałek następujący bezpośrednio po zmianie.

Mimo to, życzymy słonecznego dnia i radzimy skorzystać z dodatkowej filiżanki kawy wypitej w tym roku wyjątkowo w świątecznej atmosferze.

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33).

Autor: admin1

Wyświetlenia: 373

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Instagram

Sonda

Czy prezydent Mariusz Chrzanowski ma szanse na reelekcję?

  • Zdecydowanie tak (31%, Głosów: 235)
  • Zdecydowanie nie (27%, Głosów: 207)
  • Nie (19%, Głosów: 141)
  • Tak (18%, Głosów: 139)
  • Jeszcze nie wiem (5%, Głosów: 35)

Głosujących: 754

Loading ... Loading ...
  • ISSN 2450-6133