Boże Ciało w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży – 2017 r.

16 czerwca 2017 19:57 0 komentarzy

Boże Ciało to zwyczajowa nazwa katolickiej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwanej również Świętem Najświętszego Ciała Chrystusa. Jest to święto ruchome, odbywające się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po święcie Trójcy Świętej. Boże Ciało wypada pomiędzy 21 maja a 24 czerwca.

Tego dnia w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży odbyła się Msza Święta oraz uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, która przemieszczała się ulicami Łomży. Wierni przygotowali cztery ołtarze, gdzie ksiądz z hostią w monstrancji zatrzymywał się na odczytanie fragmentu Ewangelii i krótką modlitwę. Święto ma niezwykle podniosły charakter. Procesji towarzyszą śpiewy, dzieci sypią kwiaty na trasie, którą przemieszcza się pochód z Najświętszym Sakramentem.

W procesji były niesione chorągwie i sztandary, min. Miasta Łomży, Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Łomży „RZEMIOSŁO W SŁUŻBIE OJCZYZNY”, Służby Zdrowia, Wojska, Straży, figury świętych również Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Kapłani zwykle mają na sobie złote szaty liturgiczne.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-1275 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce.

Źródło: foto.nicewicz.pl, więcej zdjęć na stronie Sylwestra Nicewicza

Autor: admin3

Wyświetlenia: 79

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Kursy walut

Sonda

  • ISSN 2450-6133