Spotkanie autorskie z Karolem Jackiem Stachelskim

26 maja 2017 10:34 0 komentarzy

25 maja b.r.,  w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie, na zaproszenie Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej i macierzystej placówki, odbyło się spotkanie młodzieży z archiwistą Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, wikipedystą i autorem licznych publikacji – P. Karolem Jackiem  Stachelskim, na temat „Odrodzenia niepodległości w 1918 roku na Kolneńszczyźnie”.

„Sensacyjna  wiadomość,  jak dla nas tu w Kolnie, żandarmi uciekli w nocy z Polski, drałowali pieszo do granicy przez wieś Wincentę. Każdy miał pod pachą gęś, a co  więcej, tego nikt nie wie. W każdym razie paniczna ucieczka przeszkodziła w wywiezieniu całego majdanu, jaki każdy miał w pogotowiu na wypadek ucieczki z Polski (Stanisław Zenon Zakrzewski  „Na wozie i pod wozem”. Autobiografia).

Na  szerokim tle sytuacji międzynarodowej, począwszy od zaborów, autor prelekcji przedstawił wybuch I wojny światowej, walki w okolicach Kolna i organizację władz okupacyjnych od końca lipca 1915 r.  po to, by przejść do odtwarzania legalnych i nielegalnych polskich  struktur państwowych (POW-u, sądownictwa, Rady Opiekuńczej). Na koniec  opowiedział o wydarzeniach
z  11-12 listopada 1918 r.  odnosząc się do wspomnień  Stanisława  Zenona  Zakrzewskiego i sędziego Michała Piusa Rӧmera.

„Straż bezpieczeństwa , warty, posterunki, obowiązki milicyjne i zbrojne objęła POW, która się zmobilizowała natychmiast i z Bronia w szyku przybyła i przystąpiła do czynności. Kolno jest całkowicie w ręku ludu. Oporu nie było, tak się dokonał przewrót w Kolnie” (Michał Pius Rӧmer „Dzienniki”).

Prelegent,  w skrócie przedstawił również późniejsze pertraktacje w Jańsborku (Piszu) z Niemcami, przepuszczenie (12 listopada 1918) uzbrojonego i z dobytkiem, silnego garnizonu z Łomży tak, aby uniknąć spalenia miasta.

Wykład został bogato zilustrowany licznymi zdjęciami, wykonanymi w Kolnie i w okolicach, podczas I wojny światowej. Młodzież, zasłuchana w wydarzenia sprzed prawie stu lat, postanowiła poświęcić  przerwę,  aby do końca wysłuchać prelekcji. Na koniec spotkania, autor otrzymał gromkie brawa.

Prelekcji  wysłuchało 57 uczniów i nauczycieli ZST w Kolnie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kolnie

Autor: admin3

Wyświetlenia: 68

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*

Sonda

  • ISSN 2450-6133